Zakupy z kodem "online20" to rabat 20% na wszystkie produkty

Codzienna pielęgnacja szyi i dekoltu

Szyja i dekolt często zdradzają nasz prawdziwy wiek, a nawet mogą dodawać nam lat. Skóra w tym miejscu jest cieńsza i szybciej podlega procesom starzenia.

Udostępnij post

Szyja i dekolt często zdradzają nasz prawdziwy wiek, a nawet mogą dodawać nam lat. Skóra w tym miejscu jest cieńsza i szybciej podlega procesom starzenia. Typowe objawy to wiotkość i tzw. obręcze Wenus na szyi oraz siateczka zmarszczek i przebarwienia na dekolcie. W jaki sposób zadbać o młody wygląd tych wyjątkowo delikatnych obszarów? 

Niektóre obszary naszego ciała szybciej podlegają procesowi starzenia i są bardziej narażone na pojawienie się niekorzystnych oznak starzenia i zmian degeneracyjnych. Wynika to ze szczególnej budowy skóry w tym miejscu oraz narażenia na działanie czynników zewnętrznych (głównie promieniowania UV), ale też funkcji, jakie pełnią w naszym organizmie. 

Cienka i sucha skóra 

Budowa anatomiczna skóry to pierwsza przyczyna przedwczesnego starzenia się szyi i dekoltu. Ich skóra jest cieńsza, ma mniej podściółki tłuszczowej oraz mniej kolagenu i elastyny, a począwszy od okolicy podbródka, w miarę zbliżania się do dekoltu, stopniowo spada liczba gruczołów łojowych. Ich obecność jest ważna dla młodego wyglądu – produkują one sebum, które w połączeniu z wodą pochodzącą z potu i innymi substancjami nawilżającymi tworzy rodzaj naturalnego filmu, zwanego barierą hydrolipidową. Spadek produkcji łoju, wraz z narażeniem na ekspozycję promieniowania UV i zanieczyszczeń, prowadzi więc do przesuszenia skóry i zwiększenia jej wrażliwości na bodźce środowiskowe. A to wszystko sprzyja jej szybszemu starzeniu się. 

Zmiany w budowie mięśni i kości 

Długi, płaski i cienki mięsień szeroki szyi pomaga podtrzymywać skórę szyi, chroniąc ją przede wszystkim przed działaniem grawitacji, która ciągnie tkanki klatki piersiowej i znajdujące się tam gruczoły ku dołowi. Kiedy mięsień ten słabnie wraz z wiekiem lub rozdziela się na małe pasma, na skórze szyi i dekoltu pojawiają się zwiotczenia, zmarszczki i nieestetyczne włókniste prążki. Wraz z wiekiem cofa się też kość żuchwy, co w połączeniu z zanikiem i osłabieniem mięśni może prowadzić do powstania podwójnego podbródka. 

Szyja technologiczna 

Coraz częściej mówi się o tzw. esemesowej lub technologicznej szyi. Okazuje się bowiem, że długie przebywanie w pozycji pochylonej (typowej dla korzystania ze smartfonów czy ipadów) skraca mięśnie szyi i powoduje opadanie dolnej szczęki. Powstają wtedy na szyi fałdy skóry. To tzw. obręcze Wenus, które są właśnie głównie wynikiem złej postawy. 

Ekspozycja na słońce i… zagniatanie

Latem uwielbiamy odsłaniać dekolt w zwiewnych sukienkach. Niestety, wiele osób zapomina wtedy o skutecznej fotoprotekcji. To dlatego na cienkiej skórze dekoltu tak szybko pojawiają się przebarwienia i siateczka drobnych zmarszczek. Ich pogłębianiu i utrwalaniu sprzyja też zagniatanie skóry, gdy lubisz spać na brzuchu. 

Codzienne nawyki opóźniające starzenie się szyi i dekoltu

Co zrobić, aby zapobiec szybszemu starzeniu się szyi? Jakie nawyki wprowadzić do codziennej pielęgnacji? 

1. Dbaj o warstwę hydrolipidową skóry.

Podstawa to odpowiednia pielęgnacja oraz codzienne stosowanie kremów nawilżających i przeciwstarzeniowych, szczególnie tych bogatych w kwas hialuronowy i lipidy, które odbudowują warstwę hydrolipidową. Nie musisz szukać specjalnych produktów do szyi i dekoltu – najlepiej przeciągnąć aplikację kremu do twarzy na te okolice (pielęgnacja nie kończy się na podbródku!). Nie zapominaj też o ochronie tego obszaru przed promieniowaniem UV – już pierwsze wiosenne promienie mogą wyrządzić delikatnej skórze wiele szkód, a także wywołać objawy pokrzywki słonecznej (często pojawia się ona właśnie na dekolcie). 

2. Postaw na zabiegi z kwasem hialuronowym i biostymulację 

Bardzo dobre efekty wypełnienia zmarszczek na szyi daje zastosowanie wypełniaczy kwasu hialuronowego o wysokiej i niskiej masie cząsteczkowej, najlepiej w formie „hybrydowej”, co daje efekt głębokiej biorewitalizacji skóry. W przypadku dekoltu najlepszym zabiegiem będzie mezoterapia, która nawilży skórę i spłyci drobne zmarszczki. 

3. Gimnastykuj mięsień szyi i dbaj o dobrą postawę

Odpowiednia postawa jest bardzo ważna dla wyglądu szyi i dekoltu. Staraj się nie pochylać, śpij na wznak, jeśli to możliwe. Zapewnij też odpowiednie podtrzymanie piersiom (dzięki prawidłowo dobranemu biustonoszowi) i unikaj nadmiernego napięcia mięśniowego, które mogłoby spowodować deformację mięśnia szerokiego szyi oraz charakterystyczne, nieestetyczne pionowe linie w przedniej części. 

W przypadku szyi i dekoltu, tak jak każdego innego obszaru, podstawowe znaczenie ma profilaktyka. Pamiętaj, że skóra zaczyna się starzeć już ok. 25. roku życia – to wtedy zaczyna się w niej stopniowy ubytek kolagenu i elastyny, więc już wtedy warto wyrobić w sobie dobre nawyki pielęgnacyjne i chronić szyję oraz dekolt przed szkodliwym wpływem nieprawidłowej postawy podczas korzystania ze smartfonów czy silnym słońcem. Niekorzystne objawy związane z nieprawidłowym dbaniem o szyję i dekolt w młodości może jeszcze nie są widoczne, ale będą się kumulować i nasilać z wiekiem. 

Newsletter

Zapisz się i bądź na bieżąco z poradami i promocjami

Zobacz również

KONTAKT

OFICJALNY SKLEP IBSA DERMA W POLSCE.
ORYGINALNE PRODUKTY, WSPARCIE PRODUCENTA.

BIURO OBSŁUGI KLIENTA

Czynne pn-pt, godz. 9.00-16.00

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE

Newsletter

Formularz

Zapisz się na newsletter i odbierz 40 zł na kolejne zakupy